POLAŃCZYK - miejscowość wypoczynkowa nad Jeziorem Solińskim. Znajduje się tutaj największy w Bieszczadach zespół sanatoriów i domów wczasowych. Od 1974 roku posiada status uzdrowiska. Polańczyk jest dużym ośrodkiem sportów wodnych

           Znajduje się tu poczta,ośrodek zdrowia, posterunek policji. Dobrze zaopatrzone sklepy spożywczo - przemysłowe, kioski "Ruchu", obiekty gastronomiczne, przystanek PKS ( dogodne połączenie z Bukowcem, Soliną, Leskiem, Sanokiem, Krosnem, Ustrzykami Dolnymi i Rzeszowem ).


          Przez okoliczne wzgórza przebiega szlak turystyczny ( zielony ) prowadzący z Leska do góry Krysowa na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.


          Polańczyk położony jest w centrum Bieszczadów, uważny jest za jeden z najpiękniejszych zakątków kraju.

          Dwa malownicze zalewy - Soliński i Myczkowiecki, przepiękne bieszczadzkie krajobrazy to wymarzone miejsce do czynnego wypoczynku:

- wędrówki piesze
- wycieczki rowerowe
- wędkarstwo
- szkółka jazdy konnej

w sezonie letnim wypożyczalnia sprzętu wodnego:

- łódki
- kajaki
- rowery wodne
- żaglówki

w sezonie zimowym wyciąg narciarki

          JEZIORO SOLIŃSKIE - łączna długość linii brzegowej zbiornika wynosi 160km. Południowa część jeziora zieli się na dwie odnogi. Zachodnia dochodzi do Bukowca i ma około 14 km długości, natomiast wschodnia , która jest większa powierzchniowo, dochodzi do Rajskiego, a jej odgałęzienie do Chrewtu. Odnoga ta ma około 27km długości.

          Średnia głębokość jeziora to 25m, a maksymalna ponad 60m. Ze względu na warunki eksploatacji zapory szczytowo - pompowej Solina charakteryzuje się dużymi wahaniami poziomu wody. Różnice osiągają 10m - 15m, przy czym zmiany poziomu mogą następować bardzo szybko. Z dnia na dzień poziom wody może zmienić się nawet o 1m.